کدام پروژکتور را اجاره کنیم ؟

مهم ترین عامل تعیین کننده در انتخاب پروژکتور کیفیت تصویر است چه برای تماشای فیلم و فوتبال در خانه چه برای ارئه پاور پوینت یک جلسه ، پس با توجه به هدفی که داریم باید ارزان ترین و بهترین پروژکتور ممکن را انتخاب کنیم.

به طور کلی پروژکتور ها به دو دسته تقسیم می شوند :

پروژکتور های خانگی

این نوع پروژکتور های برای مصارف خانگی مانند تماشای فوتبال ، فیلم و اتصال کنسول های بازی ساخته شده است. مهم ترین ویژگی این نوع پروژکتور ها کیفیت تصویر، کنتراست بالا و شدت رنگ ها می باشد. پروژکتور های خانگی به دلیل ویژگی های بالا در محیط هایی که نور زیادی وجود دارد مناسب نیست و بهترین کیفیت را در محیط های تاریک می دهند. برای این که در محیط های با نور بیشتر بخواهیم از این نوع پروژکتور ها استفاده کنیم بهتر است به سراغ پروژکتور هایی برویم که روشنایی (brightness) بالایی دارند یا از صفحه های نمایشی با انعکاس بالا استفاده کرد.

پروژکتور های حرفه ای

این نوع پروژکتور ها برای جلسات ، ارائه و کلاس های درسی مناسب می باشد. اسم دیگر این نوع پروژکتور ها مولتی مدیا و دیتا پروژکتور است. تفاوت اصلی که بین این دسته پروژکتور ها و پروژکتور های خانگی وجود دارد میزان روشنایی آن ها است، این نوع پروژکتور ها به دلیل این که برای کار در محیط های پر نور تر طراحی شده اند، میزان روشنایی بیشتری دارند. استفاده اصلی این پروژکتور ها در نمایش تصاویر ثابت می باشد. از دیگر ویژگی این پروژکتور ها سبک بودن و قابل حمل بودن آن ها است.

انواع پروژکتور بر اساس نوع کار کرد

به دو نوع کلی تقسیم می شوند ، (DLP (Digital Light Processing و (LCD (Liquid crystal displayکه هر کدام دارای مزیت هایی هستند.

مزیت های DLP :

  – وزن بسیار کم و قابل حمل بودن

– مناسب برای تصاویر سریع ( پخش فیلم)

– روشنایی کم تر

– تفاوت رنگ بالا

– کیفیت تصویر بالا

مزیت های LCD :

– روشنایی بالا ( می توان تصویر آن را بر روی دیوار سفید نیز مشاهده کرد)

– عکس هایی با کیفیت بالا تر

– میزان برق مصرفی کم تر

– بی صدا تر بودن

کنتراست

المان کنتراست معیاری است برای نشان دادن میزان اختلاف تاریکی و روشنایی تصویر ، پروژکتور هایی با کنتراست بالا تر تصاویری را با وضوح بالا تر و جزییات بیشتر نشان می دهد و نقاط تاریک در تصویر واضح تر دیده می شود‌ (منظور سایه ها و محل هایی در تصویر که سیاه هستند)

این معیار برای پروژکتور های خانگی دارای اهمیت بیشتری است به دلیل این که این نوع پروژکتور ها برای محیط های تاریک ساخته شده اند و نقاط تاریک در این شرایط محیطی واضح تر دیده می شود و در محیط هایی که روشن تر است به دلیل نور خارجی کنتراست مشاهده نمی شود.

روشنایی (brightness)

روشنایی پروژکتور با لومان سنجیده می شود، هر چه عدد لومان پروژکتور بزرگتر باشد روشنایی پروژکتور بیشتر است. دو المان روشنایی برای انتخاب پروژکتور به شما کمک می کند که بهترین تصویر را در محیط مورد نظرتان داشته باشید :

white brightness روشنایی نور سفید که در واقع میزان کلی نور خروجی از پروژکتور را می دهد.

color brightness میزان نور رنگی خروجی را میدهد و هر چه عدد آن بزرگتر باشد تصویر رنگی تر و با جزییات بیشتری نمایش داده می شود.

حتما برای انتخاب پروژکتور به هر دو المان توجه کنید و میزان نور محیط خود را نیز در نظر بگیرید ، زیرا اگر پروژکتوری انتخاب کنیم که white brightness آن کم باشد و color brightness آن زیاد باشد و نور محیط زیاد باشد تصویر تاریکی خواهیم داشت. پس برای محیط هایی که نور زیادی دارند و وسعت بیشتری دارند بهتر است پروژکتوری انتخاب کنیم که white brightness بیشتری داشته باشد. و اگر پروژکتوری برای خانه انتخاب می کنیم به دلیل این که می توان میزان نور محیط را کم کرد پس بهتر است پروژکتوری انتخاب کنیم که color brightness آن بالا تر باشد تا بتوانیم تصویری با رنگ بهتر داشته باشیم.

منبع نور

پروژکتور ها دارای سه نوع منبع نور هستند :

– لامپ های استاندارد :

 • بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ ساعت کار می کند
 • نور خروجی روشن
 • مقرون به صرفه بودن

– لیزر :

 • نیاز به تعویض لامپ ندارد
 • روشنایی بیشتری نسبت به مدل لامپ های اساندارد
 • کنتراست بهتری نسبت به لامپ های استاندارد دارند
 • پوشش بازه ی رنگ بیشتر
 • کم مصرف

– ال ای دی :

 • تا ۲۰۰۰۰ ساعت کار می کند
 • تنظیم رنگ بهتر
 • نیاز به فن ندارند برای خنک شدن (به دلیل مصرف کم انرژی)
 • ابعاد کوچکتر

بزرگنمایی لنز

اگر نیاز به پروژکتوری که قابل حمل است دارید و ممکن است مجبور شوید بر روی صفحه نمایش های مختلف تصویر را نمایش دهید باید به این فاکتور توجه کنیم. زیرا زمانی هست که به دلیل اندازه تصویر نمی توان آن پروژکتور را نزدیک تر یا دور تر کرد. این عدد نشان دهنده این است که تصویر را چند برابر می توان بزرگ کرد، مثلا اگر 1.2x باشد یعنی تصویر را می توان ۲۰ درصد بزرگتر کرد. البته این ویژگی را تمام پروژکتور ها ندارند پس اگر به این ویژگی نیاز داریم پروژکتوری اتنخاب کنیم که این ویژگی را داشته باشد.

رزولوشن

به مجموع تعداد پیکسلی که پروژکتور می تواند نشان دهد رزولوشن می گویند.هر چه عدد رزولوشن بیشتر باشد تصویری با کیفیت بهتر نمایش داده می شود. برای پروژکتور های خانگی این عدد مهم تر است زیرا هر چه بیشتر باشد هم تصویر بهتری نمایش داده می شود و هم با نزدیک تر نشستن به صفحه نمایش پیکسل های تصویر دیده نمی شود. بازه ی رزولوشن از 480p تا 4K می باشد.

هنگام اتنخاب رزولوشن به تصویری که پخش می شود هم باید توجه کرد یعنی اگر فیلم Blu-ray پخش می شود پروژکتوری انتخاب کنیم که ۱۰۸۰p باشد و بیشتر بودن رزولوشن پروژکتور دیگر تاثیری ندارد.

 • فرمت XGA  –  1024 x 768
 • فرمت SVGA – 800×600
 • فرمت SXGA+ – 1400×1050
 • فرمت WXGA- 1280×800

نسبت کانونی

این عدد پهنای تصویر را هنگامی که پروژکتور در فاصله ای مشخص از صفحه نمایش وجود دارد می هد. مثلا ، نسبت 1.8:1 تصویری با اندازه ۱ متر ایجاد می کند هنگامی که پروژکتور در فاصله ۱.۸ متری از نمایشگر وجود دارد. این نسبت برای زمانی که محدودیت در نصب پروژکتور دارید مهم است ‌،‌ یعنی هنگامی که مجبور به به نصب پروژکتور در فاصله ای نزدیک هستیم بهتر است پروژکتوری انتخاب کنیم که این نسبت کوچک باشد تا بتوانیم در فاصله ای نزدیک تصویر را با اندازه ی مناسب بر روی صفحه نمایش قرار دهیم.

اتصالات

هر کدام از دسته بندی پروژکتور ها دارای اتصالات متفاوتی هستند. پروژکتور های خانگی معمولا دارای یک یا چند پورت HDMI ، پورت VGA و ورودی USB ، SD card هستند و یک خروجی صدا برای اتصال به اسپیکر دارند. پروژکتور های حرفه ای تر پورت های قبلی را دارند و ممکن است بعضی از آن ها شامل پورت DVI نیز باشند و مدل های پیشرفته تر آن ها توانایی اتصال از طریق وایرلس را نیز دارند. معمولا این مدل پروژکتور ها اسپیکر داخلی نیز دارند که ضعیف است و اگر هدف پخش فایل صدا داری را دارید بهتر است از اسپیکر به صورت جداگانه استفاده کنید.

اجاره آنلاین پروژکتور

اجاره آنلاین کالا در رنتش کن