آفرود کویری

آفرود کویری یکی از پر طرفدار ترین و هیجان انگیز ترین تفریح ها است که در این فصل سال خیلی ها می روند . اما هر تفریحی ممکن است دارای خطرات باشد . در متن زیر به ۱۰ نکته ای که قبل از مسافرت کویری باید به آن توجه کنید را آورده ایم .

۱- در آفرود کویری بیشترین مقداری که می توانید آب ببرید

نکات برای آفرود کویری
نکات برای آفرود کویری

مهم ترین اتفاقی که برای اکثر کسانی که آفرود کویری می روند دیهیدراته شدن بدن و کمبود آب به دلیل گرمای هوا است. بهتر است به ازای هر نفر برای هر روز ۴ لیتر آب ببرید. مثلا اگر قرار است ۲ روز ۳ نفر در کویر بمانید حداقل ۲۴ لیتر آب با خود حمل کنید البته باز هم می گوییم اگر محدودیت در جا ندارید هر چقدر که می توانید با خود حمل کنید ضرر نمی کنید. مصرف آب برای خورد و خوراک ، شست و شو ، درست کردن غذا و … استفاده می شود.

 

۲- در هر پمپ بنزین که می بینید بنزین بزنید

حتما سعی کنید قبل از وارد شدن به کویر باک بنزین خود را پر کنید. هیچ آفرودر و طبیعت گردی دوست ندارد بدون بنزین در کویر باقی بماند و قول هم می دهم کسی را در کویر پیدا نمی کنید که بهتان بنزین بدهد. اگر می توانید حتما در یک یا دو ۲۰ لیتری با خود بنزین حمل کنید. علاوه بر این که خود ماشین مصرف می کند ممکن است برای گرم شدن در شب نیاز داشته باشید از بخاری ماشین استفاده کنید و ماشین ها تقریبا در ۸ ساعت روشن ماندن بخاری ۱۰ لیتر بنزین مصرف می کنند.

 

۳- از حیوانات آن کویر اطلاع داشته باشید

قبل از ورود به هر منطقه ای چه جنگال و چه کویر از حیوانات آن منطقه اطلاع داشته باشید به دو دلیل یکی آن که در هنگام مواجه شدن با آن حیوانات بهتر است چه کار هایی را انجام دهید و دوم این که اگر آن حیوان به شما آسیب زد چه کار هایی بهتر است انجام دهید مثلا می گویند در مواجه شدن با مار ها بهتر است ساکن باقی بمانید و کم کم عقب روید که از محدوده آن ها خارج شوید. یادتان باشد دور تا دور چادرتان را هم از مواد دورکننده حیوانات استفاده کنید که جانواران وارد چادرتان نشود.

لطفا تا جای ممکن از حیوانات دوری کنید که نه شما به آن ها آسیب بزنید نه آن ها به شما

۴- لباس مناسب با خود ببرید

نکات برای آفرود کویری
نکات برای آفرود کویری

یکی از ویژگی های کویر در روز بسیار گرم است و در شب ها بسیار سرد، البته بسته به فصلی که می روید گرمی و سردی هوا متفاوت می شود. پس حتما هم لباس برای هوای خیلی گرم بردارید و هم لباس برای هوای خیلی سرد. حتما کیسه خواب و چادری که با خود می برید مناسب آن دما باشد. در مورد کیسه خواب مناسب هم به زودی در پست های بعدی مطلب قرار می دهیم که چه چادر و چه کیسه خوابی مناسب تر است برای کویر

 

۵- پیدا کردن محل مناسب برای بر پا کردن چادر

نکات برای آفرود کویری
نکات برای آفرود کویری

برای برپا کردن چادر در کویر باید به ۳ موضوع توجه کنید. یکی از اولین مشکلات آفتاب است اگر در طول روز می خواهید چادر بزنید بهتر است که بین رمل ها سایه ای را پیدا کنید و در آن چادر بزنید اگر این کار را نکنید و داخا آفتاب چادر خود را برپا کنید دمای داخل چادر بسیار زیاد می شود. دومین مشکل باد های شدید در کویر است ، حتما سعی کنید در محل هایی چادر بزنید که کم تر بادگیر باشد و حتما چادر را محکم به زمین متصل کنید. عامل آخر در چادر زدن در هر محیطی باید توجه کنید شیب زمین است و سعی کنید حتما در محیط مسطح چادر را برپا کنید ، اگر محیط شیب دار باشد در هنگام خوابیدن دچار مشکل می شوید. اگر مجبور به چادر زدن در محیط شیب دار شدید سعی کنید در جهت شیب بخواید و سر خود را بالا شیب قرار دهید.

 

۶- برنامه ریزی برای طول روز

سعی کنید بیشتر فعالیت های خود را در صبح های زود کویر و عصر های کویری انجام دهید که هوا خنک تر شود و زمان جا به جایی با ماشین را در ظهر قرار دهید که داخل ماشین بتوانید از تهویه استفاده کنید. زمان شب ها هم به استراحت کردن بپردازید و سعی کنید در تاریکی تردد نکنید هم امکان زیر کردن حیوانات است و هم ندیدن رمل ها بلند.

 

۷- غذا به میزان کافی با خود ببرید

حتما غذا به میزان کافی با خود به کویر ببرید ، در کویر به دلیل گرمای هوا میزان مصرف انرژی بدن بیشتر است و شما بیشتر نیاز به غذا خوردن پیدا می کنید. حتما با خود غذا های مناسب ببرید . در مواد غذایی خود حتما میوه ، شکلات های انرژی زا و غذا های آماده شده داشته باشید که در صورت نیاز استفاده کنید زیرا در بعضی از مسافرات ها ممکن است نتوانید کمپ بزنید و در ماشین غذای خود را بخورید . برای درست کردن غذا هم از غذا های چرب و شور پرهیز کنید ، زیرا هر دو این غذا ها باعث می شود بدن نیاز به آب بیشتری پیدا کنید و مجبور به حمل بیشتر آب خواهید شد.

 

۸- وسایلی برای پیدا کردن راه داشته باشید

نکات برای آفرود کویری
نکات برای آفرود کویری

حتما داستان گم شدن آن چند نفر در کویر مرنجاب را شنیده اید، یکی از دلایل اصلی بلد نبودن راه و نداشتن همراه بوده است. قبل از حرکت به سمت کویر حتما نقشه کویر را به صورت آفلاین در جی پی اس دانلود کنید که اگر آنتن نداشتید بتوانید استفاده کنید و حتما شارژ گوشی همراه داشته باشید به علاوه حتما یک قطب نما هم پیش خودتان داشته باشید اگر ۱ درصد برای گوشیتان مشکلی پیش آمد گم نشوید. مهم تر از این ها اگر می خواهید کویری بروید حتما از کسی که قبلا رفته است مسیر را بپرسید. فکر نکنید می توانید با ماشین به هر جای کویر بروید ممکن است خطراتی باشد.

 

۹- آفرود کویری را بعد از طلوع آفتاب شروع کنید

بهترین زمان برای حرکت کردن در کویر در طلوع آفتاب است ، یکی از واضح ترین دلایل آن دید بهتر است . دلیل دیگری هم که وجود دارد دمای شن های کویر پایین تر است و ماشین راحت تر می تواند در آن حرکت کند. هر چه به سمت ظهر می شود حرکت در کویر به دلیل گرم شدن بیشتر شن ها سخت تر می شود. سعی کنید به صورت چند ماشینه صبح زود به سمت کویر حرکت کنید

 

۱۰- چک لیست از لوازم مورد نیاز تهیه کنید

علاوه بر مواد غذایی ، آب و لباس گرم تجهیزات دیگری هم نیاز دارید مانند عینک آفتابی ، ضد آفتاب ،‌کلاه ، یخچال یا کولمن و … البته یک سری تجهیزات فنی خودرو، جک مناسب ،‌آچر والف، پمپ باد و …که در سری های بعدی مفصل به هر وسیله می پردازیم در آخر هم یک خبر خوش این که سایت رنتش کن تصمیم دارد تجهیزات مورد نیاز برای کمپینگ های کویری را به سایت خود اضافه کند . تجهیزات به زودی در سایت برای اجاره موجود می شود از طریق اینستاگرام رنتش کن اطلاع رسانی می شود.