بهترین ها برای یک شب چله به یادماندنی

شب یلدا یکی از مهم ترین آیین های ایرانی است که به شب چله یا طولانی ترین شب سال هم معروف است. شب یلدا یکی از کهن ترین رسم های ایرانی است که سال های سال است که گرامی داشته می شود. در ادامه به مهم ترین رسم های شب یلدا اشاره می کنیم و بهترین راهکارها برای داشتن شب یلدایی به یاد ماندنی را معرفی می کنیم. اگر در شب یلدا مهمانی برگزار می کنید، فراموش نکنید که اجاره وسایل مهمانی از رنتش کن به صرفه ترین راه برای شما است.

 

تاریخچه شب یلدا

شب یلدا که به عنوان یکی از شب‌های مقدس در ایران باستان مطرح بوده به‌صورت رسمی در تقویم ایرانیان باستان از سال ۵۰۲ قبل از میلاد در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان راه یافت. چله و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند. آنان ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند. این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکشند. تاریکی نماینده اهریمن بود و چون در طولانی‌ترین شب سال، تاریکی اهریمنی بیشتر می‌پاید، این شب برای ایرانیان نحس بود و چون فرا می‌رسید، آتش روشن می کردند تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیطانی نابود شده و بگریزند، مردم گرد هم جمع شده و شب را با خوردن، نوشیدن، شادی و پایکوبی و گفتگو به سر می‌آوردند و سفره ای ویژه پهن می کردند که در آن از همه انواع میوه های تازه و خشک موجود بود.

یلدا
یلدا

آیین شب یلدا

آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه ی نمادی دارند و نشانه یبرکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند. این میوه ها میوه های دانه دار هستند که نشانه برکت و برکت آوری هستند که استفاده آن ها نماد برکت زندگی است و همچنین رنگ سرخشان نشان خورشید تابنده در شب تار است. در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است.

شب یلدا
شب یلدا

 

سفره شب یلدا

یلدای منی
یلدای منی

در سفره شب یلدا انواع مختلف میوه های شب یلدا استفاده می شوند که بسیاری از خانواده ها برای هرچه زیبا تر شدن شب یلدا و دورهمی خانواده این میز را تزیین می کنند .تزیین هنوانه شب یلدا و تزیین انار شب یلدا همه از مواردی هستند که باعث زیبا تر شدن سفره یلدا خواهند شد. در ادامه ایده های مختلف تزیین سفره یلدا را خواهید دید:

 

مهمانی یلدا
مهمانی یلدا

شعر شب یلدا

در شب یلدا شعر خوانی یکی از اصلی ترین کارهایی است که خانواده های ایرانی انجام می دهند. حافظ ، فردوسی و سهراب سپهری همه از شاعرانی هستند که شعر هایشان در شب یلدا خوانده می شود.همچنین شب یلدا در ادبیات کلاسیک ایرانی در بسیاری از موارد استعاره از طولانی بودن هجران معشوق دارد. در زیر ابیاتی از بزرگترین شعرای ایرانی که به شب یلدا اشاره کرده اند آمده.

یلدا
یلدا

حافظ
صحبت حکام ، ظلمت شب یلداست         نور ز خورشید خواه ، بو که برآید
سعدی
باد آسایش ، گیتی نزند بر دل ریش           صبح صادق ندمد تا شـب یلدا نرود
اوحدی مراغه ای
شب هجرانت ای دلبر ، شـب یلداست پنداری     رخت نوروز و دیدار تو عید ماست پنداری
خواجوی کرمانی
مهره مهر چو از حقه مینا بنمود           ماه من طلعت صبح از شـب یلدا بنمود
عرفی شیرازی
آبروی شمع را بیهوده نتوان ریختن         صد شب یلداست در هر گوشه ی زندان مرا
پروین اعتصامی
دور است کاروان سحر زینجا             شمعی بباید این شب یلـدا را

 

شب یلدا
شب یلدا

 

گرفتن فال حافظ از اصلی ترین آداب و رسوم شب یلدا است که در ایران انجام می شود. افراد در شب یلدا به خانه بزرگترهای فامیل میروند و فال می گیرند و به تعبیر فال خود مشغول می شوند. همچنین شاهنامه فردوسی هم در شب یلدا خوانده می شود و در مدارس نیز بسیاری از دانش آموزان برای شب یلدا مراسم شاهنامه خوانی ایجاد می کنند.
شب یلدا در ایران کهن نیز رواج بسیاری داشته و افغانستان و پاکستان و شمال هندوستان نیز کشور های برگزار کننده شب یلدا هستند. شب یلدا در تاجیکستان و آذربایجان نیز برگزار می شده که در حال حاضر جمهوری آذربایجان به دنبال ثبت شب یلدا به عنوان یک فرهنگ تاریخی در این کشور است.

امیدواریم این بلاگ برای شما مفید بوده باشد. اگر در شب یلدا به فکر مهمانی گرفتن هستید به صرفه ترین راه اجاره وسایل مهمانی از رنتش کن است که برای شب یلدا تخفیف یلدایی در نظر گرفته شده است .