روز هالووین از معروف ترین آیین های سنتی کشور های اروپای غربی و آمریکای شمالی است که هر سال در روز 31 اکتبر مراسم ویژه برای آن برگزار می شود و افراد زیادی در این مراسم شرکت می کنند. یکی از دلایل شهرت این روز اشاره به آن در بسیاری از فیلم ها و سریال های تلوزیونی است که باعث این روز شهرت بسیار زیادی داشته باشد. در چند سال اخیر این روز در ایران هم شناخته شده و بسیاری از جوانان به خصوص در تهران در این روز مهمانی برگزار می کنند و آیین اصلی روز هالووین را اجرا می کنند. این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در شده نوزدهم با خود به آمریکا بردند. هالووین فرصت خوبی برای شادی های هیجان انگیز و پرداختن به خرافه ها است. اعتقاد تاریخی در این روز این است که در این روز مرز میان مردگان و زندگان برداشته می شود و راه حل دور کردن روح های سرگردان، پوشیدن لباس های عجیب و ترسناک است. این روز در تاریخ روزی بوده که مردم دام و محصولات کشاورزی را قربانی می کردند تا از شر و روح های مردگان در امان باشند. اگر علاقه مندید که تاریخچه دقیق هالووین را بدانید و با آیین این روز آشنا باشید، در ادامه این مقاله با رنتش کن همراه باشید و اگر در فکر برگزاری هالووین پارتی هستید اجاره لباس ها و تجهیزات می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد!

هالووین فرصت خوبی برای شادی های هیجان انگیز و پرداختن به خرافه ها است.

هالووین چیست ؟
هالووین چیست ؟

تاریخچه هالووین…!

تاریخ این روز به بیش از 2000 سال گذشته بازمی‌گردد و آغاز آن درواقع بسیار جدی بوده است. شب 31 اکتبر که به‌هالووین ترکیب دو کلمه Hallow مقدس و E’en که همان Evening به لهجه ایرلندی است، به معنای سر شب شهرت دارد، ریشه در رسوم سلتیک (ساکنان اولیه جزایر بریتانیا) دارد و آداب آن بیشتر از ایرلند و اسکاتلند آمده است.
این شب در اصل از جشنی مذهبی پایه گرفته است که از قرن نهم بعد از میلاد مرسوم بوده و “روز تمام مقدسین” یا All Hallows Day نام داشته است. مسیحیان در این روز که مطابق با اول نوامبر است، به افتخار تمام قدیسین جشنی برپا می‌کنند که امروز به نام All Saints Day شهرت دارد و‌ هالووین، شب قبل این جشن است.

رسوم این شب در واقع به قدیمی تر است و به یکی از تعطیلات سلتیک باز میگردد که در آن راهبان سلت جشنواره ای را برپا کردند که سهمین نام داشت و در این روز اعتقاد داشتند که خدای دنیای ارواح به همراه دیو ها و اجنه و مردگان به زمین می آیند. در طول این رویداد، مردم لباس هایی که با استفاده از پوست و سر حیوانات درست شده بود را به تن می کردند و تلاش داشتند طالع دیگران را برایشان بازگو کنند.

مراسم هالووین
مراسم هالووین

وقتی که مراسم به پایان می رسید، آن ها دوباره آتش ها را شعله ور نموده تا به این ترتیب، از مردم در برابر زمستان محافظت شود. در چهلمین سال بعد از آغاز عصر جدید، امپراتوری روم توانست بخش زیادی از قلمروی سِلت ها را تصرف کند. آن ها در طول حکمرانی ۴۰۰ ساله خود در این سرزمین ها، دو مراسم رومی را با رویداد سامهِین سِلت ها ادغام کردند. یکی از جشنواره رومی ها، «فِرالیا» نام داشت. رومی ها در روزهای آخر اکتبر عبور از مرگ را گرامی می داشتند. جشن دوم نیز برای گرامیداشت «پومونا» الهه میوه ها و درخت های روم برگزار می شد. نماد این الهه نیز یک سیب بود. ادغام آن با مراسم سِلت ها، احتمالا علت وجود جشن سیب در مراسم امروزی هالووین است. جشن سیب به این نحو برگزار می شود که یک استخر پر از آب درست می کنند و در آن سیب می ریزند تا کودکان با دهان باز آن سیب هارا در آب بیرون بکشند.

هالووین در آمریکا

در آمریکا به دلیل وجود اعتقادات فرقه های اروپایی و بومی های آمریکا در عمل نسخه ای مخصوص آمریکا برای هالووین به وجود آمد. آمریکایی ها همانند سنت های انگلیسی و ایرلندی، لباس های عجیب پوشیدند و برای جمع آوری غذا و پول، به خانه های مختلف سر می زدند. این کار امروزه با نام «trick-or-treat» شناخته می شود. دختران جوان اعتقاد دارند که با انجام ترفندهایی با استفاده از سیب، نخ و آینه، می توانند در جشن هالووین نام همسر آینده خود را بفهمند. والدین توسط روزنامه ها و رهبران جامعه، برای استفاده از پوشش های عجیب و ترسناک تشویق می شدند. به خاطر این گونه موارد، هالووین در آغاز قرن بیستم دیگر نشانی از مراسم و اعتقادات مذهبی نداشت و به روزی برای تفریح تبدیل شده بود.

برگزاری هالووین در آمریکا در سال 1920 به بعد تبدیل به جشنی سکولار شد و از آن به خشونت در این مراسم رواج پیدا کرد. همین امر باعث شد که دولت خشونت هارا کنترل کند و از سال 1950 به بعد این جشن حالت تفریح پیدا کرد و با تعداد زیاد بچه ها که به این روز علاقه پیدا کرده بودند مراسم هالووین در خانه ها و کلاس های درس انجام می شد و کودکان برای دریافت شکلات و انواع خوراکی ها به خانه های مختلف میرفتند که نوعی افزایش ارتباطات اجتماعی به شمار می رفت.
برگزاری هالووین در آمریکا جنبه تجاری هم پیدا کرده که همین امر باعث شده که سالیان مختلف به رونق این روز افزوده شوند. تنها در این روز، در آمریکا شش میلیارد دلار هزینه برگزاری هالووین می شود.

آداب و رسوم هالووین

حضور در خیابان ها و پوشش های رنگارنگ و ترسناک از اصلی ترین آیین هالووین است که بزرگترین کارناوال خیابانی هالووین در نیویورک انجام می شود. یکی دیگر از اصلی ترین آیین های هالووین ساخت کدو تنبل های گرد است به این شکل که درون آن را خالی می کنند و یک شمع داخل آن روشن می کنند و شکل یک روح ترسناک را روی آن برش می دهند. یکی دیگر از سنت هایی که در هالووین انجام می شود همان مراسم قاشق زنی است که در گذشته در ایران هم رایج بوده که کودکان برای دریافت پول و شیرینی به خانه های اطراف مراجعه می کردند. همچنین نوعی خاص از کیک در روز هالووین پخته می شود و افراد بزرگسال آن را فقرا و نیازمندان می دهند تا آن ها برای مردگان آن ها دعا کنند. استخر سیب بالاتر هم به آن اشاره شد نوعی بازی است که در آن کودکان داخل استخر پر از سیب می پرند و باید سیب ها را تنها با دندان از آب خارج کنند. روز هالووین در کشور های که برگزار کننده آن هستند روزی برای جمع شدن خانواده و دوستان هم هست که در این روز معمولا درهمی های شاد و مفرح برگزار می کنند. ترس نیز یکی از سنت های اصلی هالووین است. افراد به راه های مختلف سعی می کنند تا کار های ترسناک نجام دهند و لباس های ترسناک بپوشند. همچنین برخی به جاهای خالی از سکنه ترسناک می روند و فیلم های ترسنام تماشا می کنند.

امروزه رنگهای محبوب ‌هالووین یعنی نارنجی و سیاه، نشانه ای از رنگ آتش راهبان در آسمان تیره شب است. پوشیدن لباس مبدل هم، از پوشیدن پوست حیوانات به لباسهایی مانند جادوگران، هیولاها، شخصیتهای مشهور و هر چه تصور کنید، درآمده است.

 

هالووین
هالووین

 

خرافات هالووین

 

همانطور که حدس می زنید در روز هالووین خرافات نقش بسیار زیادی دارند و باعث می شوند که این روز جذاب تر شود.یکی از رایج ترین اینها عطسه کردن است که هنوز هم وقتی فردی عطسه می کند می گوییم خدا تو را حفظ کند(god bless you). این عادت بین انسان ها ریشه در خرافات قدیمی دارد که وقتی فردی عطسه می کرد اعتقاد داشتند که لحظه ای روح از بدن او جدا می شود و در روز هالووین اعتقاد دارند که اگر این اتفاق بیفتد برای این روح از بدن جدا نماند حتما باید به شخص گفت که خدا تورا حفظ کند.
یکی دیگر از خرافات رایج روز هالووین حضور روح های مردگان بین انسان ها است که برای این که روح ها بتوانند راه بازگشت خود را پیدا کنند شمع روشن می کنند.
ما از گربه های سیاه دوری می کنیم، زیرا معتقدیم آن ها برای ما بدشانسی و بدیمنی به همراه دارند. ریشه این طرز فکر به قرون وسطی باز می گردد. مردم در آن زمان اعتقاد داشتند که جادوگران در روز هالووین برای پنهان ساختن خود از انظار عمومی، خود را به شکل گربه های سیاه در می آورند. 
خرافه های بسیاری وجود دارد که اعتقاد دارند که دختران جوان می توانند شکل شوهر آینده خود را در روز هالووین بفهمند. مثلا اگر دختری در شب هالووین و قبل از خواب، معجونی از گردو، فندق و جوز هندی را میل کند، خواب همسر آینده اش را خواهد دید.

هالووین
هالووین

 

هالووین در ایران

در چند سال اخیر در ایران ،برگزاری مراسم هالووین رواج زیادی پیدا کرده که این امر واکنش رسانه های مختلف را نیز داشته است. در شب هالووین تعداد زیادی عکس از این مراسم در شبکه های اجتماعی پخش می شود و جوانان هزینه های زیادی را برای خرید لباس ها و تجهیزات این مراسم صرف می کنند. یکی از ایده های رنتش کن، اجاره تجهیزات و لباس های مراسم هالووین است. اجاره لباس هالووین میتواند هزینه های این مراسم را کمتر کند و باعث می شود که در جشن های سالیانه هالووین هر سال لباس متفاوتی بپوشید. اگر موافق اجاره لباس های هالوین هستید آن را در شبکه های اجتماعی ما با ما در میان بگذارید.

 

در ویدیو زیر ۸ ایده ای که برای مهمانی هالووین می توانیم استفاده کنیم را ببنید