اجاره پلی استیشن

تنظیمات اکولایزر (Eq):

تولید کنندگان محصولات صوتی ، تنظیمات دستگاه صوتی را در بهترین شرایط محیطی تنظیم کرده اند تا بهترین صدایی که می تواند یک دستگاه داشته باشد را تولید کند. محیط زندگی ما با بهترین شراطی محیطی برای اسپیکر ها تفاوت زیادی دارد، اکولایزر کمک می کند که در شرایطی محیطی که زندگی می کنید آن را تنظیم کنید تا بتوان نویز و بقیه عوامل مزاحم را در محیط خود از بین ببرید و به صدای مطلوب برسید. مثلا هنگامی یک آهنگ بیس دار گوش میدهید و صدای بیس آن شما را اذیت می کند نیاز به تنظیم اکولایزر پیدا می کنید. یا اگر به آهنگ راکی گوش می دهید که صدای گیتار الکتریک آن شما را اذیت می کند یا صدای وکال را نمی شنوید بهتر است تنظیمات اکولایزر را تغییر دهید.

  قبل از تنظیم کردن اکولایزر بهتر است اسپیکر ها را در جای مناسب قرار دادید، برای یادگیری قرار دادن اسپیکر ها در جای مناسب را بخوانید.

اکولایزر چه کار می کند ؟

اگر به صورت ساده بخواهیم توضیح بدهیم ، فرکانس خروجی را تنظیم می کند. این تکنولوژی ابتدا فقط به صورت آنالوگ بود و در استدیو های موسیقی استفاده می شد. کم کم به صورت دیجیتال هم ساخته شد و به اسپیکر ها و خانه ها نیز راه پیدا کرد. امروزه در بیشتر اسپیکر ها و ضبط ها قسمتی به نام Eq موجود می باشد. ( این تنظیمات برای تلویزیون و ضبط ماشین ، گوشی ها و… نیز وجود دارد) با کمی گشتن در قسمت های تنظیمات و منو حتما ، تنظیمات مربوط به این بخش را پیدا خواهید کرد.

دسی بل :

دسی بل واحد اندازه گیری بلندی صدا است. افزایش یا کاهش آن باعث می شود فرکانس مورد نظر بلند تر یا آهسته تر شنیده شود . دقت کنید که این واحد به دلیل این که لگاریتمی است تغییر کوچک آن باعث تغییرات زیادی در صدا می شود .

فرکانس :

همه ی صدا هایی که می شنویم اساسا ارتعاش هستند و برای هر ارتعاشی یک فرکانس تعریف می شود. در مورد آهنگ اگر بخواهیم فرکانس را مقایسه کنیم ، آهنگ های مثل هیپ - هاپ که دارای صدای باس زیادی هستند فرکانس پایین و آهنگ هایی مثل سنتی و آرام تر دارای فرکانس بالا تری هستند.

اجاره دستگاه دی جی

تنظیمات اکولایزر در Mac :

اگر به صورت حرفه ای تر آهنگ را در پارتی  پخش می کنید ، احتمالا از لپ تاپ استفاده می کنیم ، این تنظیمات در لپتاپ های اپل وجود دارد. برای این تنظیمات iTunes را باز کرده از بالای صفحه window را باز کرده و Equalizer را انتخاب می کنیم. 

اکولایزر

تنظیمات اکولایزر در iphone : 

اکثر آهنگ را با استفاده از گوشی خود پخش می کنیم ، چه هنگامی که در ماشین آهنگ گوش می دهیم چه در در پارتی و مهمانی آهنگ می گذاریم و چه با هدفون به آهنگ گوش می دهیم. پس بهتر است این تنظیمات را بر روی گوشی خود انجام دهیم ، برای گوشی آیفون به این صورت است که بر روی Settings -> Music -> EQ  در این قسمت انواع تنظیمات وجود دارد.

400Hz :

در این فرکانس صدای وکال و ساز ها شنیده می شود ، در بعضی از آهنگ ها اگر دقت کرده باشید صدای وکال ضعیف است و در صدای ساز ها گم شده است کاملا ، برای این که صدای وکال را بهتر بشنوید دسی بل این قسمت را افزایش دهید. برای زمان هایی که صدای خواننده می خواهید کمتر شنیده شود ، مثلا در پارتی ها و مهمانی ها که هدف بیشتر صدای موسیقی است تا خواننده بهتر است دسی بل این قسمت را کاهش دهید.

150Hz :

این هم مانند فرکانس بالا مربوط به ساب می باشد و در بیشتر سیستم های صوتی دیگر این صدای باس شنیده می شود. البته در این بازه فرکانس ، فرکانس های پایین وکال نیز شنید می شود. در این بازه نیز پایین ترین فرکانس های گیتار و پیانو شنیده می شود. برای این که در پارتی صدای آهنگ بهتر شنیده شود پیشنهاد می شود دسی بل این دو قسمت را افزایش دهید . ففط حواستان باشد اگر از سیستم های خانگی و غیر حرفه ای استفاده می کنید بهتر است خیلی دسی بل این قسمت ها را افزایش ندهید زیرا موجب آسیب رسیدن به دستگاهتان می شود ، ولی اگر حرفه است سیستم صوتی اتان با خیال راحت تغییر دهید .

60Hz :

پایین ترین فرکانس های Eq می باشد ، در این فرکانس ها صدای ساب شنیده می شود. اکثر سیستم های صوتی معمولی این فرکانس را نمی توانند تولید کنند ، برای این که این صدا را بشنوید یا به یک آمپیلی فایر قوی یا یک ساب ووفر با کیفیت بالا نیاز دارید. پس اگر به آهنگ بیس دار می خواهید گوش دهید بهتر است که یک آمپیلی فایر یا ساب ووفر تهیه کنید تا صدای بیس را بهتر بشنوید ، اگر نیاز به خرید آن ندارید رنتش کنید.

اجاره ساب ووفر ، اجاره آمپیلی فایر

15KHz :

بالا ترین محدوده ای که گوش انسان می تواند بشنود 20K Hz می باشد. این فرکانس بالا ترین فرکانس معمولا در تنظیمات Eq می باشد. برای موسیقی که در آن ساز های با فرکانس بالا استفاده می شود بهتر است دسی بل این قسمت را افزایش دهید ، مثلا برای آهنگ های راک و الکترونیک

2.4KHz :

این فرکانس در قسمت بالای فرکانس ها وجود دارد. صدا های گیتار الکتریک در این فرکانس ها شنیده می شود. اگر به موسیقی راک گوش می دهید و می خواهید از صدای گیتار الکتریک لذت ببرید دسی بل این قسمت را افزایش دهید.

1KHz :

بشتر صدای ساز ها در این فرکانس شنیده می شود ( ساز هایی مانند گیتار، پیانو، درام و .. ) اگر آهنگ های جاز یا پیانو گوش می دهید ،‌ پیشنهاد می کنم برای این که لذت بیشتری از صدای ساز ببرید دسی بل این بخش را افزایش دهید . در زمان هایی که می خواهید صدای خواننده کمتر شنیده شود ، مثلا در پارتی ها و مهمانی ها هدف بیشتر شنیدن صدای ساز ها است تا صدای خواننده پس بهتر است دسی بل این قسمت را کاهش دهید.

حتما از تنظیمات Eq استفاده کنید ، اگر هم وقت تنظیم کردن دقیق را ندارید از تنظیمات پیش فرض آن ها پیشنهاد می شود استفاده کنید.
در بخش زیر چند تنظیم آورده شده است .

اگر دنبال اطلاعات بیشتری برای تنظیم اکولایزر می خواهید پییشنهاد می کنم این سایت را مطالعه کنید.

رقص

اکولایزر

جاز

اکولایزر

راک

اکولایزر

کلاسیک

اکولایزر

هیپ هاپ

اکولایزر

پاپ

اکولایزر

تقویت باس

اکولایزر

الکترونیک

اکولایزر

پیانو

اکولایزر

بیشتر بخوانید ….

۱ دیدگاه در “تنظیمات اکولایزر

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.