پسیو یا اکتیو ؟ مزایا و معایب !

اگر به فکر خرید یا اجاره انواع اسپیکر افتاده باشید اولین و کلی ترین دسته بندی که با آن مواجه می شوید پسیو یا اکتیو بودن اسپیکر است . اصلی ترین تفاوت این دو نوع اسپیکر که سایر تفاوت ها از آن ناشی می شود وجود و عدم وجود آمپلی فایر در درون اسپیکر است، در واقع بلندگو های پسیو فاقد آمپلی فایر داخلی و برای پخش به یک آمپلی فایر نیازمند هستند اما اسپیکر های اکتیو دارای آمپلی فایر داخلی و کنترلر هستند و برای پخش تنها کافی است به برق شهری متصل شوند. در ادامه جزئیات بیشتری درباره ی هر کدام می آوریم.

اکتیو یا پسیو

اسپیکر اکتیو

اسپیکر اکتیو

اسپیکر های اکتیو :

این نوع اسپیکر ها در صورت لزوم برای دریافت جریان الکتریکی از آمپلی فایر درون خود استفاده می کنند که خود از برق شهری تغذیه می شود . این نوع اسپیکر ها برای کار به یک ورودی صدا با دسیبل مورد نظر نیازمندند که این ورودی میتواند از گوشی ٬‌لپ تاپ ٬ میکسر و غیره تامین شود .یکی از مزایایی که این نوع اسپیکر ها دارند عدم نیاز به تنظیم فرکانس خروجی است و نقطه پیک یا نقطه اوج (توانی که آمپلی فایر قادر به تحمل است) تنها نکته ایست که کاربر هنگام استفاده از اسپیکر باید مد نظر داشته باشد. زیرا در صورتی که نشانگر برای مدت طولانی روی حداکثر بماند به این معنی است که جریان وارد شده به بلندگو بیش از حد توان آن است و ممکن است به آن آسیب وارد گردد. بنابراین اسپیکر های اکتیو برای کسانی که با این نوع تنظیم ها آشنایی ندارند بهترین گزینه است یکی از مزیت های این نوع اسپیکر ها توانایی اضافه کردن تعداد نامحدود از این اسپیکر ها به یک کابل صدا است که اسپیکر های پسیو در این مورد محدود به توان آمپلی فایر متصل می باشند . نکته مثبت دیگری که اکثر کاربران متوجه آن می شوند دلچسب تر بودن صدا ی وکال در اسپیکر های اکتیو است که علت این امر رابطه ی بین رنج صدای انسان و نزدیک بودن فاصله بین آمپلی فایر و اسپیکر است که باعث می شود صدا در این رنج دلچسب تر به نظر بیاید. در نظر داشته باشید که اسپیکر های اکتیو کم تنوع و گران قیمت هستند، در واقع انواع ارزان قیمت این اسپیکر ها فقط برای نیاز های محدود نظیر اتصال به کامپیوتر و غیره مورد استفاده قرار می گیرند و انواع پیشرفته تر که کیفیت بالاتری دارند قیمت های بسیار بالا دارند.

اسپیکر های پسیو :

این نوع اسپیکر ها به طور معمول غیر فعال هسنتد و انرژی الکتریکی و جریان آن از طریق یک آمپلی فایر خارجی تامین می شود و از یک کابل که از آمپلی فایر به آن متصل می شود به طور همزمان برای تامین انرژی و ورودی صدا استفاده می شود . این وابستگی به آمپلی فایر باعث می شود در تعداد اسپیکر های متصل به یک ورودی صدا با محدودیت مواجه شویم . از مزایای این نوع اسپیکر ها برای افراد حرفه ای توانایی تنظیم دستی فرکانس به میزان دلخواه نسبت به نیاز است . اما در راه اندازی و اتصال آمپلی فایر و اسپیکر به هم قوانین و موازینی باید رعایت شود بنابراین با توجه به قیمت مناسبشان این نوع اسپیکر ها برای افراد حرفه ای تر و کسانی که آشنایی با این قوانین دارند گزینه مناسب تری محسوب می شود .اکثر سیستم های صوتی مورد استفاده در منازل دارای اسپیکر های پسیو به همراه یک ساب ووفر اکتیو است.

اسپیکر پسیو

اسپیکر پسیو

تفاوت اسپیکر اکتیو و پسیو

اسپیکر پسیو اکتیو

نهایتا به طور خلاصه مزایای اسپیکر های اکتیو عدم نیاز به آمپلی فایر مجزا ٬ توانایی در تنظیم فرکانس و نصب و راه اندازی آسان بدون نیاز به اطلاع از قوانین مربوط به آمپلی فایر ها و اسپیکر ها و مزایای اسپیکر های پسیو قیمت مناسب٬ امکان تنظیم دستی فرکانس مورد نیاز و عدم نیاز به جریان برق مجزا است.

اجاره آنلاین اسپیکر

اجاره آنلاین کالا در رنتش کن