اسپیکر ها را کجا قرار دهیم که بهترین صدا را داشته باشیم ؟

تا حالا شاید شنیده باشیم برای این که صدا بهتر پخش شود اسپیکر ها را در گوشه خانه قرار دهیم یا شاید مطالبی در باره صدای استریو شنیده باشیم ، در مقاله زیر توضیحی در باره این مسائل داده می شود تا از این به بعد، از گوش کردن آهنگ و دیدن فیلم بیشتر لذت ببریم.

اسپیکر را کجا قرار دهیم
دالبی

برای شروع ابتدا با صدای استریو آشنا شویم، صدای استریو را شاید هنگام گوش دادن آهنگ با یک هدفون تجربه کرده باشید، اگر به صورت ساده بخواهیم بگوییم صدای استریو به صدایی گفته می شود که از سمت چپ و راست شنیده شود ، پس برای شروع به رسیدن صدای بهتر، باید اسپیکر ها را در دو سمت مخالف قرار دهیم. در نامگذاری اسپیکر ها از دو عدد استفاده می شود که یکی نشان دهنده تعداد اسپیکر و دیگری تعداد ساب ووفر. مثلا 2.1 یعنی سیستم صوتی دارای دو اسپیکر و یک ساب ووفر است، پس عدد سمت چپ تعداد اسپیکر ها و عدد سمت راست نشان دهنده ساب ووفر است که معمولا صفر یا یک است. سیستم های صوتی پیچیده تر(5.1 و 7.1) که تعداد اسپیکر بیشتری دارند بر مبنای 2.1 ساخته شده اند و سایر اسپیکر ها برای ایجاد صدای 360 درجه اضافه شده اند. برای سیستم های صوتی که بیشتر از دو بلندگو دارند نیاز به یک جعبه ی تقسیم یا آمپیلی فایر است که نحوه ی تقسیم صدا را کنترل کند.

در حال حاضر بیشتر سیستم های صوتی 2.1 ، 5.1 و 7.1 می باشند و اکثر فیلم ها و آهنگ ها برای این سیستم ها ساخته می شوند. ابتدا نحوه چیدمان سیستم ها صوتی 2.1 و سپس 5.1 و 7.1 را توضیح می دهیم ، اگر از سیستم های صوتی 5.1 و 7.1 استفاده می کنید توصیه می شود حتما 2.1 خوانده شود.

دالبی

سیستم صوتی 2.1 :

ساب ووفر:

ساب ووفر به دلیل این که برای پخش صدای با فرکانس پایین ساخته شده است در هر جایی می توانید قرار دهید . تنها نکته ای که در قرار دادن ساب ووفر وجود دارد این است که ، آن را در گوشه ها، نزدیک به دیوار و داخل محفظه ای مثل کابینت قرار ندهید. اگر مجبور به قرار دادن سابووفر در فضا های بالا بودید پیشنهاد می شود که آن را در پایین ترین سطح قرار دهید.

اسپیکر ها :

دو اسپیکر در اطراف ساب ووفر قرار دهید به صورتی که ۱ تا ۱.۵ متر از هم فاصله داشته باشند و حتما آن ها را در سطح گوش شنونده قرار دهید ، با استفاده از پایه های اسپیکر ارتفاع مورد نیاز را تنظیم کنید، یعنی اگر قرار است شنودگان ایستاده باشند اسپیکر ها را در ارتفاع ۱.۷ یا ۱.۸ متری از سطح زمین قرار داده. زاویه قرار گیری هم نیز به سمت شنودگان باشد ، زاویه ایده آل بین دو اسپیکر 22 تا 30 درجه می باشد. به عکس توجه کنید.

سیستم ۳-۱
سیستم ۵-۱

سیستم صوتی 5.1 :

قرار گیری این نوع سیستم صوتی بر اساس سیستم صوتی 2.1 می باشد یعنی همان طور که در بالا توضیح داده شد دو اسپیکر و یک ساب ووفر را قرار داده و سپس سه اسپیکر دیگر را اضافه می کنیم . یکی از اسپیکر ها را بین دو اسپیکر اصلی قرار داده و دو اسپیکر دیگر را با زاویه 90 تا 110 درجه نسبت به دو اسپیکر اصلی خود قرار دهید . توجه داشته باشید که در این سیستم صوتی دو اسپیکر اصلی که معمولا بزرگتر هستند را بر اساس سیستم 2.1 چیده و سپس بقیه را اضافه کنید. به صورت کلی پنج اسپیکر باید در یک فضای دایره مانند که در عکس دیده می شود قرار گیرند.

سیستم صوتی 7.1 :

این نوع سیستم صوتی را مانند 5.1 چیده و دو اسپیکر دیگر را در زاویه 135 تا 170 درجه نسبت به اسپیکر های اصلی قرار داده و ارتفاع آن ها نیز باید بالا تر از سطح شنونده باشد ، پیشنهاد می شود در راتفاع 1.9 تا 2 متری از سطح زمین قرار دهید . اگر مجبور به استفاده در ارتفاع بالا تر بودید مثلا نصب بر روی دیوار بهتر است که زاویه اسپیکر ها کمی به سمت پایین باشد.

این نوع چینش اسپیکر ها باعث می شود صدای با کیفیت تر و بلند تر گوش دهیم و هم این که صدا به صورت متمرکز تر پخش شود و کمتر مزاحم اطرافیان شود.

سیستم ۷-۱

اجاره آنلاین اسپیکر

اجاره آنلاین کالا در رنتش کن