هر ساله بسیاری از دانشجویان ایرانی برای اخذ پذیرش در دانشگاه های سایر کشور ها اقدام می کنند. این افراد بعد از اخذ پذیرش فرایند ویزا را طی می کنند و سپس اولین چالش آن ها اجاره محل اقامت و خانه یا خوابگاه در کشور های مقصد است. اجاره خانه دانشجویی در کانادا، آمریکا، آلمان ، سوئد و ترکیه یکی از اصلی ترین چالش هایی است که دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور با آن مواجه هستند. اکثر دانشجویان توانایی خرید خانه در کشور مورد نظر را ندارند و خوابگاه های دانشجویی در مواردی ظرفیت پذیرش ندارند. در مقاله پیش رو اصلی ترین نکات و راه حل های اجاره خانه دانشجویی در خارج از ایران را بررسی می کنیم.

 خانه دانشجویی
خانه دانشجویی

1- شاید اصلی ترین نکته در اجاره اقامتگاه دانشجویی در خارج از کشور این است در زمان اپلای(apply) برای دانشگاه هایی که به تحصیل در آن ها علاقه دارید شهر آن دانشگاه را هم بررسی کنید و در نظر بگیرید که آیا هزینه های زندگی در آن شهر در توان شما هست و اینکه آن شهر پتانسیل لازم یک شهر مناسب برای دانشجو را دارد یا نه. مثلا بسیاری از شهر های معروف( نیویورک، پاریس، کپنهاگ، ونکوورو …) دانشگاه های بسیار با کیفیتی دارند اما هزینه اجاره خانه برای دانشجویان در آن ها بسیار بالاست و ممکن است در توان بسیاری از افراد نباشد. پس در فرایند اخذ پذیرش، هزینه های زندگی و اجاره خانه در شهر مورد نظر را هم در نظر بگیرید. بسیاری از شهر های آلمان و اتریش و سوئد شرایط بسیار خوبی برای زندگی دانشجویی دارند و سطح قیمت ها برای زندگی دانشجویی در این کشور ها پذیرفتنی است و همچنین شهر های این کسور ها به دلیل تعداد زیاد جمعیت دانشجو، آپارتمان های اجاره ای بسیار مناسبی برای زندگی یک دانشجو دارند.

2- نکته دیگری که بسیار مهم است استفاده از امکانات خود دانشگاه هایی است که در آن ها پذیرش گرفته اید. پس از اخذ پذیرش بررسی کنید که دانشگاه مقصد چه امکاناتی برای اقامت دانشجویی دارد. قیمت خوابگاه های آن دانشگاه را می توانید در وبسایت دانشگاه پیدا کنید و آن را با متوسط قیمت خانه های کوچک دانشجویی در آن شهر مقایسه کنید. ممکن است که قیمت خوابگاه ارزان تر یا گران تر از بسیاری از آپارتمان های دانشجویی باشد و این شما هستید که تصمیم گیرنده هستید.

 

3- بسیاری از دانشگاه ها دفاتر مخصوص مشاوره اجاره خانه و اقامت گاه دارند که معمولا قابل اعتماد ترین منبع اطلاعاتی برای اجاره خانه دانشجویی خارج از کشور هستند. این دفاتر معمولا اطلاعات بسیار خوبی در اختیار شما می گذارند و هم قیمت خوابگاه را در اختیار شما می گذارند و هم بانک اطلاعاتی بسیار خوبی برای خانه های دانشجویی در شهر مورد نظر دارند که از کانال سایت همین دفاتر می توانید برای ثبت درخواست اجاره و پرداخت هزینه و اجاره بها اقدام کنید. اکثر دانشگاه های مطرح در کشور های اروپایی و آمریکا و کانادا چنین دفاتر مشاوره ای را برای دانشجویان بین الملل دارند که دانشجویان می توانند از طریق آن ها مناسب ترین خانه یا محل اقامت را برای خود اجاره کنند.

4- اگر دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته اید دفاتر مشاوره ای اجاره خانه دانشجویی را ندارد کافی است اجاره خانه دانشجویی در شهر مورد نظر را گوگل کنید. خواهید دید که انتخاب های بسیار زیادی دارید و شرکت ها و سایت های بسیاری هستند که در این مسیر به شما یاری می دهند. از جمله این سایت ها می توان به uniplaces.com و student.com اشاره کرد که در شهر های مختلف دنیا امکان اجاره خانه دانشجویی را فراهم می کنند.

اجاره خانه دانشجویی
اجاره خانه دانشجویی

5- اجاره خانه های دانشجویی که در آن هم خانه دارید هم یکی از گزینه های اصلی است که می توانید در نظر داشته باشید. داشتن هم خانه یا هم اتاقی مزایا و معایب خاص خود را دارد. معمولا هزینه ای که بابت این نوع اقامت در زمان تحصیل می پردازید کمتر است و خوبی ای که دارد این است معمولا تنها نیستید و می توانید از اطلاعات هم اتاقی های خود استفاده کنید. معمولا می توانید خانه را پیدا کنید که در آن یک هم اتاقی ایرانی هم داشته باشید که می تواند در شرایط مختلف کمک حال شما باشد. البتع این در شرایطی است که هم اتاقی شما استاندارد های شما را رعایت کند و اصطلاحا با هم مشکلی نداشته باشید. در شرایط دوم این مساله می تواند بسیار مشکل شود و ذهن شما را به خود مشغول کند. انتخاب این که هم اتاقی داشته باشید یا نداشته باشید با شما است و به فرهنگ و شخصیت شما و هم اتاقی هایتان بستگی دارد.

6- معمولا پس از اخذ پذیرش در دانشگاه، دانشجویان هم ورودی شما در رشته شما و در سایر رشته ها گروه های فیس بوکی را تشکیل می دهند. برای پیدا کردن این گروه ها کافی است اسم دانشگاه و سال ورودی خود را در فیس بوک سرچ کنید و به گروه مورد نظر در خواست عضویت دهید. در این گروه ها اطلاعات بسیار زیادی پیدا می کنید. این گروه ها برای پیدا کردن هم اتاقی مناسب و اجاره خانه دانشجویی مناسب برای شما می توانند بسیار کمک کننده باشند. همچنین معمولا سایر ایرانیان پذیرفته شده در آن دانشگاه را در این گروه ها پیدا می کنید که می توانید با آن ها بیشتر آشنا شوید و مشترکا خانه تان را اجاره کنید.

7- ایرانیانی که قبلا در آن دانشگاه پذیرفته شده اند را پیدا کنید و از آن ها مشورت بخواهید. نکاتی بسیاری هستند که ممکن است در اینترنت پیدا نکنید و اگر از آن ها مشورت بخواهید معمولا شمارا یاری می دهند. این نکته را در نظر بگیرید که در اجاره خانه دانشجویی در خارج از کشور اگر تنها با ایرانیان هم اتاق باشید ممکن است در پیشرفت زبان انگلیسی شما تاثیر منفی داشته باشد.

8- یکی از شیوه های اجاره خانه و اقامت در کشور های خارجی family stay است که در این حالت شخص در کنار یک خانواده زندگی می کند و هزینه ای به آن ها پرداخت می کند و همچنین ممکن است در امور زندگی کمک حال آن ها باشد. این امر ممکن است ساده نباشد و معمولا با افراد مسن زندگی می کنید. همچنین تعداد کمی از این گزینه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد .

9- در ابتدا ورود به کشور جدید ممکن است بهتر باشد که مستقل زندگی نکنید. هم اتاقی های شما در بسیاری از موارد می توانند کمک شما باشند.

اجاره خانه دانشجویی خارج کشور
اجاره خانه دانشجویی خارج کشور

 

نکات قانونی و تجربیاتی که ممکن است در اجاره خانه دانشجویی در خارج از کشور به کار شما بیایند…

 

1- برای افرادی که فقط در ایران زندگی کرده اند این خطر وجود دارد که هزینه انرژی و رفت و آمد را در اجاره خانه دانشجویی خود در نظر نگیرند. در کشور هایی که هوا بسیار سرد است مثل کانادا و سوئد و نروژ و … هزینه گرمایش بسیار زیاد است و همچنین بهتر است محله خانه خود را نزدیک به دانشگاه انتخاب کنید زیرا در مدت تحصیل خود مقادیر زیادی باید هزینه رفت و آند کنید.

2- ممکن است برای اجاره خانه نیاز به نامه معرفی نامه از طرف دانشگاه داشته باشید که صدور این نامه چند روز زمان می برد. این نکته را در نظر داشته باشید.

3- هر کشوری قواعد مختلفی برای اجاره خانه دارد. معمولا نسخه ای از مهم ترین این قواعد در دفتر دانشجویان بین الملل هر دانشگاه وجود دارد. این قواعد را در نظر بگیرید و اگر پیش پرداختی برای اجاره خانه دانشجویی وجود دارد که بعدا به شما پس داده می شود ، حتما در قرار داد خود ذکر کنید که این مبلغ بدون چون و چرا باید به شما پس داده شود.

4- از هویت اصلی اجاره دهنده خانه مطمئن باشید و هزینه اجاره بهای خانه دانشجویی خود را به حسابی به نام خود صاحب خانه واریز کنید.

5- دانشگاه ها باید آدرس به روز شما را داشته باشند پس اگر محل اقامت خود را عوض کردید این امر را به اطلاع دانشگاه و بانکی که در آن حساب دارید برسانید تا نامه های مهم حتما به دست شما برسد.

6- در خانه های دانشجویی معمولا هزینه اینترنت پر سرعت در اجاره بها حساب می شود. از این موضوع مطمئن شوید.

7- اگر قصد عوض کردن محل خانه دانشجویی خود را دارید و می خواهید به محل جدیدی بروید این امر را مدتی زود تر به اطلاع صاحب خانه فعلیتان برسانید.

8- در نهایت مهم ترین نکته در اجاره خانه دانشجویی مجموع هزینه ای است که برای آن می پردازید. این هزینه می تواند شامل بخش های مختلفی باشد. مالیات ، هزینه اجاره، هزینه رفت و آمد و … همه از مواردی هستند که باید در نظر بگیرید. سایت هایی مثل Airbnb معمولا خانه دانشجویی اجاره نمی دهند و بهتر است از سایت های تخصصی اجاره خانه دانشجویی استفاده کنید. همچنین میانگین هزینه سالانه زندگی در هر شهر در وبسایت دانشگاه ها هست که یکی از مواردی است که دید واقع بینانه ای به شما می دهد تا تصمیم درست را بگیرید. در فرایند اجاره خانه دانشجویی علاوه بر هزینه روحیه خود را هم در نظر بگیرید. بسیار مهم است که در فضایی زندگی کنید که آن را دوست دارید.