اجاره :

در شرایط فعلی اقتصاد کشور که هر روزه ارزش پول ملی در برابر ارز های بین المللی کاهش پیدا می کند، قدرت خرید کالاهای اساسی توسط مردم روز به روز کمتر شده است که این امر بازار فروش کالا را با رکود بسیار گسترده مواجه کرده.
یکی از راه حل های همیشگی رفع کاهش قدرت خرید، خرید اشتراکی و یا اجاره کالا ها است. اجاره فرایندیست که در تمامی کشور های جهان ، راه حلیست برای افزایش توان مردم برای استفاده از کالاها و خدمات مورد نیاز. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که انواع فرایند های اجاره در جهان چیست و اجاره در چه بازار هایی و برای چه نوع کالا هایی مورد استفاده قرار می گیرد. طبق تحقیقات انجام شده در بازار آمریکا، 77 درصد مردم اجاره کالا را به خرید آن ترجیح می دهند. همچنین در صد آپارتمان های اجاره شده نسبت به میزان خرید و فروش کالای اجاره ای در دهه اخیر رشد 26 درصدی داشته. در ادامه این متن بزرگترین اجاره دهنگان بازار جهانی و نوع فعالیت آن ها را بیان خواهیم کرد و به بررسی بازار اجاره در ایران و بخش های قابل توسعه این بازار به خصوص در زمینه اجاره آنلاین خواهیم پرداخت.

اجاره دهدنگان :

رنتوموجو ( اجاره دهنده انواع کالا) :

rentomojo
rentomojo

 

رنتوموجو از بزرگترین اجاره دهنگان کالا در کشور هند است. این کشور با داشتن یکی از بزرگترین تعداد جمعیتی جهان یکی از بزرگترین بازار های بین المللی را دارد. این شرکت، با هدف گرفتن بازار وسایل خانگی که در هند قیمت بالایی داشتند کار خود را شروع کرد و در چند ساله اخیر موفق شده تا به اجاره دهنده اصلی در بازار اجاره ای این کشور تبدیل شود. این شرکت در چند سال اخیر سبد کالایی قابل اجاره خود را وسعت بخشیده و هم اکنون علاوه بر وسایل خانه و دکوراسیون، کالاهای الکترونیک و وسایل نقلیه نیز اجاره می دهد. این شرکت خرید وسایل خانگی که خیلی کم استفاده می شوند را به صرفه ندانسته و اجاره این کالا ها را هوشمندانه می داند. فرهنگ اجاره در کشور هند به شدت رو به توسعه است و علاوه بر رنتو موجو، شرکت های دیگر نیز در بازار اجاره ای این کشور مشغول به اجاره دادن کالا هستند.

رادیو رنتالز(اجاره دهنده کالا های الکترونیک منزل) :

رادیو رنتالز یک شرکت استرالیایی است که وسایل الکترونیک منزل مثل تلویزیون و یخچال و .. و همچنین کالاهای الکترونیک آنلاین مثل گوشی های تلفن همراه را اجاره می دهد. این شرکت در عمل بزرگترین اجاره دهنده کالا در استرالیا است که کاربر با انتخاب کالا و مدت زمان مورد نیاز قرار داد خود را مشخص می کند. این شرکت همچنین خدماتی همچون بیمه و تغییر مکان و تعمیر کالای اجاره شده را هم انجام می دهد.

گاراژ (پلتفرم اجاره کالا) :

گاراژ یک اجاره دهنده کالا در کالیرفرنیا است که به شکل یک پلتفرم عمل می کند. در این شرکت مردم عادی به عنوان اجاره دهنده و اجاره کننده حضور دارند. در این پلتفرم افراد می توانند کالاهایی که به آن نیاز ندارند را اجاره دهند و از طریق اجاره بهایی که دریافت می کنند کسب درآمد کنند.این پلتفرم با وجودی که مدت زیادی نیست که شروع به فعالیت کرده ولی موفق شده تا فرهنگ اجاره کالا را در کالیفرنیا ایجاد کند. تعداد کاربران این پلتفرم در کمتر از یک سال به سیصد هزار کاربر رسید. این شرکت قصد دارد تا دامنه فعالیت اجاره دهندگان خود را به سایر شهر ها هم گسترش دهد. با توجه به قیمت بسیار بالای کالاها در ایالت متحده، اجاره یکی از بهترین راه حل ها هم برای کسب درآمد( اجاره دهندگان) و هم برای تامین نیاز ها(اجاره کنندگان) می باشد که با استقبال بسیار زیاد مردم و سرمایه گذاران روبرو شده.

 

رگال رنتس (اجاره کالاهای نمایشگاهی و مجالس) :

شرکت رگال رنتس یکی از بزرگترین شرکت های اجاره دهنده کالا های مجالس و نمایشگاهی در کالیفرنیا است.این شرکت در آمد سالیانه خود را به بیش از 25 میلیون دلار رسانده که همه این درآمد از طریق اجاره کالا های مهمانی و نمایشگاهی حاصل شده. این شرکت دارای تیم پشتیبانی بسیار وسیع است و محصولات خود را با بیمه و قرارداد های پوشش خسارت عرضه می کند.

 

اجاره مسکن و محل اقامت

airbnb
airbnb

نکته جالب توجهی که از بررسی بازار اجاره آمریکا استنتاج می شود، این است که در شرایط بد اقتصادی، مانند دوران پس از حادثه 11 سپتامبر، بازار اجاره کالا در این کشور دچار رشد های ناگهانی می شود که این امر به احتمال زیاد در شرایط بد اقتصادی فعلی نیز که در کشور ما وجود دارد، می تواند صادق باشد.بازار اجاره کالا و خدمات در ایران سال هاست که بصورت سنتی وجود داشته و حتی شاید یکی از قدیمی ترین تجارت های ایرانی اجاره ملک و محل سکونت باشد. هر چند که این آمار ممکن است که دقیق نباشد، اما حدودا 30 درصد از شهر نشینان ایرانی مستاجر هستند که این امر بزرگ بودن اندازه بازار اجاره ملک در کشور را تایید می کند.
بازار اجاره مسکن در ایران یکی از بزرگترین بازار های خدماتی موجود در کشور است که نشانه آن تعداد بسیار زیاد دفاتر اجاره ملک در سطح تقریبا همه شهر های ایران است. در سال های اخیر که موج بسیار فراگیر کسب و کار های آنلاین ایجاد شده، یکی از پیشرو ترین این بازار ها اجاره مسکن در فضای آنلاین است. سایت های بسیار زیادی هم چون ihome.ir و دیوار و شیپور خدمات آنلاین اجاره مسکن و دیتابیس خانه های قابل اجاره در شهر های مختلف را ایجاد کرده اند. پیش بینی میشود که در طی مدت کوتاهی در آینده اجاره مسکن به طریق آنلاین از مسکن های اجاره شده در در بنگاه های سنتی اجاره پیشی بگیرد. یکی از بزرگترین کسب و کار های آنلاین در جهان شرکت airbnb است که در طی سالیان اخیر رشد و بسیار چشمگیر و وسیعی در زمینه اجارخ مسکن تجربه نموده تا این حد که این کشور در عمل در همه کشور ها و شهر های جهان فعال است و معمولا اکثر توریست ها برای اجاره خانه به این سایت مراجعه می کنند.

Divar-Sheypoor
Divar-Sheypoor

 

اجاره خودور

Turo
Turo

بازار اجاره جهانی در فضای مجازی ،کاربرد های دیگری نیز دارد.Turo.com یکی از بزرگترین اجاره دهنده های خودرو در فضای آنلاین است که در کانادا و آمریکا فعالیت می کند. این شرکت در اکثر شهر های مهم این دو کشور فعالیت دارد و همچنین خودرو هایی را برای اجاره در فرودگاه ها قرار داده که کاربران می تواند به با مشخص کردن فرودگاه مقصد خودرو مورد نظر خود را اجاره کنند.

 

 

 

 

اجاره لباس و مد

Rent the Runway
Rent the Runway

شرکت Rent the RunWay یکی از بزرگترین اجاره دهنده گان لباس به صورت آنلاین است. در این شرکت شما می توانید که لباس مورد نظر خود را که اکثرا توسط طراحان مشهور طراحی شده اجاره کنید و در منزل تحویل بگیرید. اجاره لباس همواره یکی از مواردی بوده که مورد توجه بسیاری از کاربران بوده. زیرا گاها نیاز به برخی لباس کوتاه مدت است که صرف هزینه برای خرید آن لباس را منطقی نمیسازد. این شرکت همچنین ممکن میسازد که مجموعه ای از لباس را بصورت یک دسته از پیش تعریف شده با قیمتی مناسب کرایه کنید و هر ماه نوع لباس مورد نظر را عوض کنید تا از این طریق به تنوع بیشتری دسترسی داشته باشید.

 

اجاره دکوراسیون و لوازم منزل

 

یکی از مهم ترین فواید اجاره کالا دسترسی به تنوع بیشتر است. اگر شما مالک کالایی باشید توان ایجاد تنوع در آن محصول برای شما به مراتب کمتر از حالتی است که آن کالا یه خدمت را اجاره کرده باشید. این نکته ای است که بسیاری ار شرکت های اجاره دهنده لوازم خانگی و دکوراسیون روی آن تمرکز کرده اند. حالتی را تصور کنید که بتوانید دکوراسیون خانه خود را در بازه های زمانی مختلف عوض کنید بدون اینکه مبلغی فراتر از حق الاجاره کالاهای مربوطه بپردازید. شرکت رنتوموجو در هند و cort rental در آمریکا ارائه دهنده اجاره لوازم منزل و دکوراسیون هستند که امکان تعویض در مدل و حمل و نقل رایگان در شرایط تعویض مکان استفاده را نیز به مشتریان خود ارائه می دهند.

اجاره ابزار آلات

یکی دیگر از مواردی که ممکن است نیاز به اجاره کالایی پیدا کنید، اجاره تجهیزات و وسایل تعمیراتی و ابزار آلات است. ابزار آلات از جمله وسایلی هستند که خرید آن ها در استفاده های خانگی معمولا توجیح اقتصادی ندارد. تصور کنید که به دستگاه جوش کاری در منزلتان نیاز دارید. قطعا خرید این محصول برای شما امر منطقی ای نیست. شرکت Herc Rental در آمریکا یکی از بزرگترین اجاره دهنده گان ابزار آلات و وسایل تعمیراتی و صنعتی است که از ابتدایی ترین ابزار ها تا ابزار های صنعتی پیشرفته را اجاره می دهد.

 

اجاره کتاب و فیلم و بازی

Chegg
Chegg

بازار اجاره آنلاین کالا در جهان تا حدی پیش رفته که وسایل سرگرمی و کتاب و فیلم در دایره وسایل قابل اجاره هستند. وبسایت chegg از جمله قدیمی ترین وبسایت های اجاره کتاب است که با توجه به قیمت بالای کتاب، کمکی زیادی به توانایی افراد برای مطالعه کرده. شرکت Game Fly هم از بزرگترین اجاره دهنگان بازی های رایانه ای و کنسول های بازی است که با توجه به بازار وسیع و طرفداران بسیار این نوع کالا ها توانسته که رشد بسیار خوبی را در سالیان اخیر تجربه کند. Red Box هم از جمله بزرگترین اجاره دهندگان فیلم در آمریکا است. بازار اجاره فیلم حتی در ایران هم بصورت سنتی از قدیم وجود داشته و این نیاز با توجه به قیمت بالای فیلم ها در آمریکا به مراتب بیشتر است که این امر باعث شده که وبسایت های بسیاری دنبال راه حل برای این مساله باشند و Red Box و Netflix از جمله بزرگترین شرکت های اجاره دهنده فیلم در دنیا هستند.

Gamefly
Gamefly
Netflix
Netflix

حال که بررسی بازار جهانی اجاره کالا پرداختیم نوبت به بررسی بازار ایران می رسد. در سال های اخیر روند بازر ایران در حال تبدیل از یک بازار کاملا سنتی به یک بازار مدرن آنلاین است.نمونه های بسیاری در ایران وجود دارند که موید این امر هستند. از دیجیکالا گرفته تا بامیلو،دیوار، شیپور و …همه و همه نمونه های موفق آنلاین سازی بازار سنتی ایران هستند. با بررسی این روند می توان به این نتیجه رسید که بازار اجاره کالا و خدمات نیز در ایران نیاز به یک باز بینی اساسی و بهبود کاربری دارد. بازار اجاره آنلاین در ایران یک بازار بسیار جدید در ایران است که تعداد کمی از شرکت در آن فعالیت می کنند که همین امر لزوم گسترش این بازار را تایید می کند.فعالیت های بسیار خوبی در زمینه اجاره مسکن و ویلا انجام شده که نمونه شرکت های فعال در این زمینه دیوار و شیپور و ihome هستند که تبلیغات مسکن در تهران و سایر شهر ها را آنلاین کرده اند. همچنین از نمونه های موفق اجاره دهنده ویلا در ایران می توان به ویلاجار و بوکینگ ویلا اشاره کرد.

رنتش کن

بازار اجاره کالا در ایران هنوز محدود است و معمولا اجاره کالاهای نمایشگاهی و مراسم و مهمانی هارا در بر می گیرد. گسترش این اقلام قابل اجاره در بازار آنلاین ایران از اهدافی است که شرکت هایی همچون رنتش کن با هدف این امر تلاش می کنند. یکی از هدف های قابل دسترسی در بازار ایران ایجاد یک پلتفرم آنلاین اجاره انواع کالا است که علاوه بر اجاره کالا بتواند سرویس دهی بسیار خوبی برای کالا های اجاره شده ارائه دهد. خدماتی همچون بیمه کالا ها و قابلیت تنوع در کالاها در طول مدت زمات اجاره کالا و پشتیبانی لازم برای نصب و راهنمای استفاده کالا ها همه از مواردی هستند که باید در بازار اجاره آنلاین کالا در ایران وارد شوند. اجاره کالا در بازار ایران می تواند به عنوان یک رویکرد موثر در کاهش هزینه های جاری خانواده های ایرانی بکار گرفته شود. گسترش فضای آنلاین اجاره کالا بر عهده شرکت هایی همچون رنتش کن است تا به تسهیل اجاره کالا، فرهنگ اجاره اقتصادی و کاهش هزینه های صرف شده برای کالا های روزمره را ایجاد کنند. شرکت رنتش کن از جمله شرکت های فعال در این زمینه است که با هدف گسترش هرچه بیشتر بازار اجاره کالا به صورت آنلاین، فعالیت خود را مدتی است که آغاز کرده و در همین مدت کوتاه توانسته نظر بسیاری از کاربران فضای آنلاین را به خود جلب کند. این شرکت فعلا در شهر تهران فعالیت خود را آغاز کرده ولی با تلاش گسترده اعضای تیم، در آینده نزدیک فعالیت خوذ را به سایر شهر های کشور گسترش خواهد داد.